Norbusang: Barn- och ungdomskörsång i Norden

Medlemsorganisasjoner

Norbusang

c/o Ung kirkesang
Sekretær/kasserer Randi Clausen Aarflot
Skovbøleveien 14
1605 Fredrikstad
Norge

randi@sang.no
info@www.norbusang.org

President Nils Hidle:
nils@sang.no

Danmark

FUK – Folkekirkens Ungdomskor
Sekretariatsleder Sara Nørholm
fuk@fuk.dk |
www.fuk.dk
+45 21 79 35 31

Norge

Ung i Kor
Daglig leder Victoria Liedbergius
victoria@ungikor.no |
www.ungikor.no
+47 2200 5640

UNG KIRKESANG
Generalsekretær Nils Hidle
ungk@online.no |
www.sang.no
+47 3727 1817

Island

KORIS
Ólöf Björg Gudmundsdottir
hindber@simnet.is

Finland

DUNK – De Ungas Musikförbund i SvenskFinland
Virksomhedsleder Martin Enroth
martin@dunk.fi |
www.dunk.fi
+358 (0)4 0715 4697

Nuorten Kuoroliitto (SULASOL)
Outi Raudaskoski
nuorten.kuoroliitto@sulasol.fi |
www.sulasol.fi
+358 (0) 10 8200 238

Sverige

UNGiKÖR – Sveriges Barn- och Ungdomskörförbund Verksamhetsledare: Lotta Wilund lotta.wilund@ungikor.se | www.ungikor.se +46 (0) 708-63 99 39 RUM – Riksförbundet Unga Musikanter Förbundsordförande: Anna Edlund anna@rum.se | www.rum.se +46(0) 70 39 42 382